Podróże Matematyczne – podręcznik z humorem

Podróże matematyczne

Podróże Matematyczne to specyficzny zbiór zadań, połączony z masą przemyśleń autor oraz licznymi odwołaniami do życia codziennego. Książce Michała Szurka można zarzucić wiele rzeczy, ale na pewno nie brak humoru. Autor prezentuje kolejne zagadnienia matematyczne, co chwile puszczając oczko do czytelnika. Sama pasja matematyka z jaką przedstawia on kolejne problemy matematyczne, potrafi wywołać pozytywny uśmiech na twarzy czytelnika. Niejednokrotnie podczas sprawdzania odpowiedzi na nurtujące nas zadanie, spotkamy się z wypowiedziami pokroju:

Na pewno rozumiesz.

Nie będę tłumaczyć! Oczywiście, że wiesz.

Ciekawe podejście

Podczas czytania często zostaniemy zmuszeni do nowego rodzaju aktywności intelektualnej. Spotkamy się z nowymi rodzajami zadań. Sami wcielimy się w rolę nauczyciela i będziemy musieli wymyślić nowe, trudne ćwiczenia dla naszych fikcyjnych uczniów. Zostaniemy sprowokowani do odkrycia konkretnych założeń i tez na podstawie dowodów. Sama książka nie posiada wiele zadań obliczeniowych, co znacznie ułatwia jej czytanie. Większość problemów wymaga szerokiego myślenia i otwarcia się na wszystkie możliwości. Dodatkowo odmienny tok rozumowania autora, może spodobać się osobom mającym problem z matematyką.

 

Dla kogo?

Niestety Podróże Matematyczne to książka dla osób naprawdę kochających matematykę. Jeżeli matma to twoje hobby, ta książka jest właśnie dla Ciebie. Tylko najwięksi zapaleńcy docenią ją i będą z niej czerpać pełnie satysfakcji. Osobiście dla szarych odbiorców o przeciętnych zdolnościach matematycznych polecam taki sposób czytania:

  1. Wyposażyć się w kartkę papieru, długopis, kalkulator i nieraz arkusz obliczeniowy.
  2. Czytać i rozwiązywać maksymalnie 2 strony z zadaniami dziennie do poduszki.

Takie dawkowanie umożliwi nam w pełni zrozumieć przekaz autora oraz skutecznie zmotywować nasze szare komórki do pracy. Większa ilość zadań może nas bardzo szybko przyprawić o ból głowy i wyprowadzić z równowagi. Zadania Michała Szurka wymagają naprawdę sporej wiedzy oraz dużego opanowania. Podróże Matematyczne to książka zarówno dla maturzystów jak i osób znacznie starszych, jednak młodsze osoby nie poradzą sobie z tą lekturą. Niestety ta książka jest poza zasięgiem przeciętnego ucznia ze względu na zbyt wysoki poziom trudności. Jest to obowiązkowa pozycja dla osób lubiących psuć sobie głowę.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *